Spirální jóga

Spirální jóga jsou tradiční techniky jógy, školy B.K.S. Iyengara, které jsou obohacené o moderní poznatky trojrozměrného funkčního pohybu a principy myofasciálních (svalovovazivových) řetězců a energetických linií v souladu s funkční anatomií lidského těla (kineziologie).

Spirální jóga
Spirální jóga

Je to jóga rozšířená o znalosti správného postavení a vzájemného vyladění jednotlivých částí a koordinačních celků lidského těla. Učí správnému držení těla a tím výrazně zlepšuje proudění energie a zvýší tak účinek cvičení.

K preciznímu provedení jógových ásan využívá bohaté škály jógových pomůcek.

Byl tak vytvořen ucelený systém cvičení zaměřený na zdravotní aspekty jógy. Učí správnému provedení jógových poloh a funkčnímu dýchání. Využívá klasický jógový přístup propojení těla, mysli a dechu.

Spirální jóga se také přispívá k celkovému pocitu soudržnosti a harmonie. Díky tomuto holistickému přístupu se cvičení stává nejen fyzickou aktivitou, ale také prostředkem k rozvoji vnímání vlastního těla a jeho možností. Tento proces posiluje nejen tělo, ale i mysl, a pomáhá dosáhnout vnitřní rovnováhy a klidu, což má pozitivní dopad na celkovou kvalitu života.

Spirální jógu si můžete rezervovat ZDE

Cvičení Spirální jógy

  • je typické individuálním přístupem, proto je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro muže i ženy
  • zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zvyšuje ohebnost a celkově posiluje
  • zaměřuje se především na zpružnění a zpevnění páteře a velkých kloubů, a tím podporuje správné držení těla a správné dýchání
  • pomáhá při bolestech zad, při problémech s páteří a klouby, při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních i jiných „civilizačních neduzích”
  • je dobré pro všechny, kdo potřebují duševní a tělesné uvolnění a regeneraci
  • je vhodné i jako doplněk a kompenzace sportu
  • vede k celkové harmonizaci těla i duše pro spokojený život :-)

JÓGA PODLE IYENGARA (IYENGAR-JÓGA)

Je důsledně propracovaná metoda jógy, přizpůsobená potřebám dnešního člověka. Byla vyvinuta indickým učitelem B.K.S. Iyengarem, jednou z nejuznávanějších osobností současné hathajógy. Toto cvičení má několik milionů příznivců na celém světě.

Klade důraz na správné provedení pozic a využívá pomůcek, které náročné ásany usnadní nebo naopak lehké cíleně ztíží tak, aby jógové pozice byly přesně provedené. To vede k rychlému pokroku a vysokému účinku cvičení.

Cvičení vhodně doplňuje i KINEZIOLOGICKÁ nauka o myofasciálních liniích.

Tyto linie úzce souvisí s průběhem energetických drah. Uplatňování právě poznatků o myofasciálních liniích, ovlivňuje práci v jógových polohách, vyrovnává svalový tonus a vylepšuje symetrické držení těla.

 

Používáme tyto cvičební pomůcky:

Neklouzavou podložku, čtyři pěnové bločky, 2 cihličky, jednu deku a jeden popruh. Dále využíváme válcové polštáře, stěny, židle, závěsy ze zdi a stropu, zátěžové pytle, relaxační sáčky na čelo a oči, dřevěné můstky, různé typy míčů a jiné.

Systémem pomůcek obohatil jógu zakladatel Iyengar-jógy, B.K.S Iyengar.

Pomůcky vyvinul a postupně zdokonalil při výuce jógy v Americe a západní Evropě, díky odlišným pohybovým možnostem tamních cvičenců, jako následek nezdravého životního stylu. Vypracoval přesné postupy, jak polohy zaujímat a jak v nich pracovat, abychom v sobě zharmonizovali protichůdné energie slunce – ha a měsíce – tha ( obdoba taoistického jang a jin).

Pomůckami si například nastavujeme délku paží, v sedech podkládáme pánev při ztuhlých kyčlích a podobně, nebo nás pomůcky učí správnému pohybu či směru pohybu určité části těla.

Více zde:
https://www.spiralni-joga.cz/spiralni-joga/

https://marcela-joga.webnode.cz/ - Marcela Mikešová, zakladatelka Spirální jógy v ČR

Spirální jóga
Spirální jóga - Dancing Queens a Yoga

Jóga, tanec, meditace a další akce

Vše najdete v našem kalendáři, kde se můžete rezervovat

Lekce spirální jógy ZDE
Královny můžou vše